Kulturna putovnica

Kulturna putovnica je edukativni program radionica posebno prilagođenih mladima s teškoćama u razvoju, koji provodi udruga Vijeće mladih Benčić u partnerstvu s Centrom za odgoj i obrazovanje Rijeka.

Kulturna putovnica je edukativni program koji se sastoji od ukupno 8 radionica posebno prilagođenih mladima s teškoćama u razvoju, koje se kontinuirano provode u razdoblju školske godine 2020./2021. za grupu od desetoro mladih iz Centra za odgoj i obrazovanje.

Specifičnost radionica „Kulturne putovnice“ jest u tome što se svaka radionica održava na drugoj lokaciji (kulturnoj ustanovi ili drugoj kulturno-povijesnoj lokaciji u gradu), poštujući princip rada učenja na licu mjesta.

Održavanje radionice na licu mjesta potiče povezivanje učenika s određenim mjestom i pomaže u uspostavljanju odnosa i razumijevanju vlastite okoline, čime se stvara podloga za preuzimanje aktivnih uloga učenika u vlastitim zajednicama i poticanje njihovog budućeg sudjelovanja u stvaranju i korištenju kulturnih sadržaja.

Uz 6 radionica koje će se održati u kulturnim ustanovama, voditeljice će osmisliti i 2 radionice pod nazivom „Istraživanje grada“. Te će radionice, kao što im i samo ime govori, biti posvećene istraživanju grada Rijeke i njegove bogate povijesti koju će mladi imati prilike upoznati kroz igru i interaktivne šetnje.

Metodologija rada temelji se na metodama neformalnoga obrazovanja i pedagogiji igre te polazi od igre kao glavnoga i osnovnoga načina izražavanja nečije aktivnosti jer oslobađa kreativnost, energiju, moć i osjećaj zadovoljstva koji je od presudne važnosti za stvaranje pozitivnih veza s ljudima, iskustvima i mjestima. Upravo je stvaranje pozitivnih veza i iskustava s kulturnim ustanovama i sadržajima u središtu programa „Kulturne putovnice”.

PROJEKT KULTURNA PUTOVNICA FINANCIJSKI JE PODRŽALO MINISTARSTVO KULTURE I MEDIJA RH.

objavio: Ivone Šabarić Rubeša   datum: 2. 12. 2020.