PREDSTAVLJENI „POTOMCI, DIVOVI, BOGOVI“: SKANDIRANJE PETOM ANSAMBLU

„Predivno. Dogodilo se čudo, napravili su čudo”, „Puno su naučili i porasli u ovom procesu. Njihov sam nastavnik, sve je jako emotivno”, „Prekrasno”, „Divni su, neopisiv doživljaj, nemam riječi. Samo suze i velika sreća. Čudo, svaka čast”, „Radim s djecom u vrtiću i puno puta sam razmišljala o uključivanju djece s posebnim potrebama na ovakav način i senzibiliziranju šire javnosti”, „Obzirom da radim s ovom djecom i da su moji učenici, teško je obuzdati emocije. Veliki napredak od početka do kraja. Kod mene su došli u 1. razredu, a sada su ovdje dečki i djevojke koji su sve svoje emocije, ljubav i znanje donijeli sa sobom. Narasli su, baš kao u metafori što smo vidjeli na sceni – kao sjeme, pa preko biljčice, do velikog čvrstog stabla što su danas. Otvorili su se. Za neke to nije prvi put da stoje na sceni, ali na sceni nacionalnog kazališta svi su prvi put. Nevjerojatni su”, „U nekoliko mjeseci napravili su čudo. Za mene su veliko pozitivno iznenađenje”, „Rasplakao sam se i plakao sam više od pola predstave. Ne znam što bih rekao, toliko me dirnulo. Apsolutno predivno. Svatko tko misli da ima ikakve probleme trebao bi doći pogledati”, „Odlično, prekrasno, djeca su bila fantastična. Moje dijete je nastupalo, pohađa Centar za odgoj i obrazovanje i nastupa u Petom ansamblu. S radionica se kući vraćala vesela, radovala se stalno. Danas je bila ushićena zbog nastupa, zbog toga što će plesati, pjevati. Prelijep program i svaka čast na tome, na ideji i svima koji su s djecom radili ”, „Sretna sam i ponosna, pod dojmom sam i suze ne staju”, „Za svaku pohvalu i hoćemo još!”, dojmovi su publike prvog projekta Petog ansambla.

„Peti ansambl! Peti ansambl! Peti ansambl!”, skandirala je i pljeskala zadivljena i ganuta publika na nogama nakon prvog javnog predstavljanja Petog ansambla, programa pod naslovom „Potomci, divovi, bogovi”. Nakon 18 mjeseci kreativnih radionica pod vodstvom kvalificiranih stručnjaka i voditelja radionica – profesora, profesionalnih glumaca i glumica, dramatruginja, koreografkinja i ostalih suradnika.

Bez treme, bez straha, ansambl je s punim samopouzdanjem nastupio na velikoj sceni HNK Ivana pl. Zajca. Zadivili su, oduševili, dirnuli do suza. Ansambl čini preko trideset članica i članova između 15 i 25 godina, učenica/ka Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka i članica/ova Udruge za sindrom Down – Rijeka 21.

Peti ansambl jedini je takav ansambl u Hrvatskoj unutar institucije koji u kulturno-umjetničke programe uključuje mlade s poteškoćama u razvoju i invaliditetom.

Peti ansambl projekt je Grada Rijeke koji se provodi u partnerstvu s riječkim HNK i u suradnji s Centrom za odgoj i obrazovanje Rijeka te Udrugom Rijeka 21 – Udrugom osoba s Down sindromom. Projekt je financiran od Europskog socijalnog fonda iz operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., a provodi se u sklopu poziva „Umjetnost i kultura za mlade”. Projekt je ujedno i dio velikog projekta Rijeka – Europska prijestolnica kulture 2020., u sklopu programskog pravca „Kuhinja“.

(Ne)strpljivo iščekujemo sljedeću produkciju Petog ansambla!

Priloženi dokumenti:
Peti-ansambl-2.jpg (770.34 KB)
Peti-ansambl-3.jpg (839.28 KB)
Peti-ansambl-4.jpg (872.45 KB)
Peti-ansambl-5.jpg (255.43 KB)
Peti-ansambl-6.jpg (734.21 KB)
Peti-ansambl-7.jpg (709.10 KB)
Peti-ansambl-8.jpg (750.45 KB)
Peti-ansambl-9.jpg (764.33 KB)
Peti-ansambl-10.jpg (689.46 KB)
Peti-ansambl-11.jpg (659.32 KB)
Peti-ansambl-12.jpg (708.44 KB)
Peti-ansambl-13.jpg (683.58 KB)
Peti-ansambl-14.jpg (208.58 KB)

objavio: Ivone Šabarić Rubeša   datum: 12. 6. 2019.